< Назад до усіх подій
17.02.2022    17:00

6 цифрових інструментів для управління прийомом ліків

Коли пацієнт звертається до медичного закладу і йому виписують ліки, очікується, що він дотримуватиметься режиму прийому, щоб покращити своє здоров'я. Проте до 50% пацієнтів не дотримуються плану прийому призначених ним ліків.

З мільйонами людей, які приймають ліки, неминуче виникає ризик лікарських помилок. Тільки в Англії, за даними дослідників, щорічно відбувається понад 237 мільйонів помилок під час прийому ліків.

Зрештою, це призводить до фінансових втрат і до втрат життя пацієнтів. Однією з способів вирішення цих проблем управління прийомом лікарських засобів, тобто. "Клінічне, економічно ефективне та безпечне використання ліків для забезпечення того, щоб пацієнти отримували максимальну користь від необхідних їм ліків, і водночас мінімізувати потенційну шкоду".

Проте застосовувані методи тривалий час перебували у застої і ще залишають бажати кращого. Оскільки охорона здоров'я неухильно рухається у бік цифрової охорони здоров'я, яке майбутнє малюють нові технології для управління лікарськими засобами?

 

Управління прийомом лікарських засобів, дотримання правил та пацієнт, який приймає рішення

Коли йдеться про управління лікарськими засобами, є дві основні дійові особи – лікар/фармацевт та пацієнт. Це означає, що проблеми можуть виникнути з будь-якого боку і на кожному етапі процесу – від призначення ліків до дозування та прийому. Тільки у Великій Британії помилки при прийомі ліків обходяться Національній службі охорони здоров'я приблизно в 98 млн і більше 1700 життів щороку. У глобальному масштабі можна легко спрогнозувати, що масштаби будуть у кілька разів більшими.

 

І запобігти цьому можуть допомогти нові технології в епоху цифрової охорони здоров'я. Однак ця епоха визначається розширенням можливостей пацієнта. Озброєні цифровими інструментами охорони здоров'я, які мають доступ до власних медичних даних та залучені до онлайн-спільноти пацієнтів, вони є більш ініціативними в управлінні своїм лікуванням. Таким чином, традиційне пасивне дотримання режиму лікування є застарілим підходом пацієнта з широкими можливостями.

 

Управління лікарськими засобами в епоху цифрової охорони здоров'я

 

Завдяки доступності в сучасних умовах підключених пристроїв та дистанційного обслуговування пацієнти та їхні лікарі можуть спільно використовувати нову динаміку в управлінні прийомом ліків. Лікарі можуть призначати цифрові медичні інструменти для допомоги пацієнтам в управлінні прийомом ліків, а також контролювати дотримання режиму прийому. Зі свого боку, пацієнти можуть звертатися до своїх лікарів дистанційно у разі виникнення проблем. Нижче наведено 6 цифрових інструментів охорони здоров'я, які можуть покращити управління прийомом ліків та забезпечити цю нову динаміку.



 

Розумні дозатори лікарських препаратів

 

Диспенсери таблеток з цифровою підтримкою, такі як Hero та MedaCubed, подають звукові та візуальні сигнали, що нагадують пацієнтам про необхідність приймати ліки у потрібний час та у потрібному дозуванні. При цьому доглядальники та лікарі можуть навіть відстежувати дотримання режиму прийому ліків за допомогою супутнього застосування.

Наприклад, система Hero є пристроєм, дуже схожим на кавоварку, який зберігає, розподіляє, відстежує споживання і замовляє в аптеці ліки. Мобільний додаток (є версії для iOS та Android), що працює спільно з цим приладом, контролює режим прийому пацієнтом ліків, надсилає повідомлення медичному фахівцю або опікуну про лікарські дози, а також відстежує дотримання тимчасових параметрів медикаментозного режиму. Компанія-розробник пропонує також своїм клієнтам сервіс, що забезпечує доставку рецептів, нерецептурних ліків та харчових добавок без додаткової оплати.

Цей пристрій відрізняється від численних конкурентних систем тим, що забезпечує наскрізний та замкнутий цикл контролю прийому медикаментів.


 

Програми для нагадування про прийом ліків

Як програмне забезпечення пацієнти можуть використовувати такі програми, як CareZone та Medisafe. Вони допомагають керувати режимом прийому ліків і можуть синхронізувати дані з лікарем. При такому підході вони можуть отримувати сповіщення про необхідність поповнення запасів або коли пацієнт не реагує на кілька попереджень про пропущену дозу.

Додаток MediSafe має, крім власне можливості керування режимом прийому ліків, дуже цікавий додатковий функціонал. Компанія MediSafe уклала партнерську угоду з Human API, що дозволяє користувачам програми бачити інформацію про прописані йому ліки в контексті даних, отриманих з різних медичних пристроїв, медичних лабораторій, клінік, навіть з інших додатків.

Користувачі зможуть імпортувати списки прописаних ним ліків з тисяч лікарень, клінік та інших медичних закладів, які інтегруються платформою Human API. Розробники додали цей сервіс додаток з метою підвищення надійності контролю своєчасного прийому ліків та розширення кількості користувачів своєї системи.

Крім того, вони ввели в додаток можливість перегляду даних дотримання медикаментозного режиму у співвідношенні з даними кров'яного тиску та рівня цукру в крові. Ідея полягала в тому, щоб люди розуміли зв'язок між точним дотриманням режиму прийому ліків та покращенням стану свого здоров'я. Щоправда, не всі вищезгадані функції доступні користувачам у всіх країнах.

 

Цифрова терапія

Інші види програмного забезпечення є перспективними для майбутнього управління лікарськими засобами, зокрема, цифрова терапія (DTx). Ці науково-обґрунтовані, клінічно оцінені програмні продукти піддаються нагляду з боку регулюючих органів для забезпечення їх безпечного та ефективного використання, а також їх клінічного впливу.

Одним з таких продуктів DTx є Insula, програмне забезпечення, яким можна скористатися тільки за розпорядженням лікаря і яке допомагає хворим на діабет 2 типу керувати своїм станом. Воно рекомендує пацієнтам індивідуальні дози інсуліну, а також виступає у ролі тренера з управління діабетом.

Рандомізоване дослідження, проведене у Франції, показало, що перша версія цього програмного забезпечення допомогла покращити контроль рівня глюкози порівняно із стандартним лікуванням.

Іншим прикладом DTx є Kaiku Health. Ця програма підтримує онкологічних хворих, дозволяючи їм повідомляти про можливі симптоми, з якими вони можуть зіткнутися. Крім того, воно ділиться з ними інструкціями щодо догляду за собою. Через Kaiku Health пацієнти можуть надсилати повідомлення своїм лікарям. Дослідження показали, що такі форми цифрового моніторингу призводять до дотримання плану лікування та задоволеності пацієнтів, а також економлять час за рахунок скорочення особистих візитів або навіть телефонних консультацій.

 

Цифрові таблетки

Більш довгостроковою метою є інтеграція можливості відстеження в таблетки, і саме тут у гру вступають цифрові пігулки. Незважаючи на те, що їх впровадження знаходиться на ранніх стадіях, деякі компанії працюють над ліками з електронікою, що вживляється, для контролю дотримання режиму прийому. Слід зазначити, що не у всіх препаратах буде використовуватися та сама технологія, оскільки цифрові таблетки більше підходять для нішевих областей, в яких можна і потрібно покращувати дотримання режиму лікування за допомогою цієї технології. Наприклад, пацієнти з тяжкими психічними захворюваннями або люди похилого віку, які мають труднощі з дотриманням режиму прийому ліків, можуть отримати більше користі з цифрових таблеток.

Цифрові таблетки компанії etectRx, схвалені FDA, дають пацієнтам більше контролю за тим, коли починається моніторинг. Таблетки ID-Cap є стандартною капсулою, що містить датчик, який передає повідомлення при контакті зі шлунковою рідиною. Вони працюють спільно з приймаючим пристроєм, який можна носити на шнурку на шиї. При отриманні даних цей ресивер надсилає інформацію про події, пов'язані з прийомом ліків, на захищений веб-портал медичної організації за допомогою програми для смартфона пацієнта.

SIGUEMED від компанії Infármate поставляється з блістерною упаковкою, що відстежується, попереджає обслуговуючий персонал, коли пацієнт приймає таблетку. Додаток-компаньйон інформує про правильний час прийому таблетки та попереджає контактних осіб, якщо була допущена помилка.

 

Штучний інтелект

З широким впровадженням електронних медичних карт система охорони здоров'я зіштовхнулася з проблемою неправильної виписки рецептів, коли втомлений лікар замість однієї позиції зі списку ліків вибирає іншу. Враховуючи, що, наприклад, лише США щороку виписується близько чотирьох мільярдів рецептів, приблизно 8 мільйонів їх можуть містити потенційно небезпечні помилки. Раніше це було практично неможливо, коли лікар просто писав ручкою назву ліків, зараз же тільки один клік відокремлює його від того, щоб виписати пацієнту неправильні ліки або вибрати не того пацієнта, для продовження неправильного для нього рецепту.

Ізраїльська компанія MedAware розробила рішення на базі алгоритмів штучного інтелекту, яке підключається до системи електронних медичних карток та здатне виявити потенційні помилки при виписці ліків, перш ніж вони відбудуться.

Система MedAware здатна виявляти помилки у виписаних рецептах, причому робить істотно більше, ніж просто визначає допустимість конкретних ліків з урахуванням наявної у пацієнта алергії. Система аналізує рецепт, використовуючи математичну модель, яка описує, яким пацієнтам можна чи не можна прописувати певні препарати у певному місці та у певний час. Здатність MedAware вивчати поведінку лікаря та застосування математичних алгоритмів для перевірки правильності виписки медикаментів, враховувати не тільки прості зв'язки (ліки для вагітності, виписану старенькій, або варфарин замість ліків від астми), дозволяє значно знизити кількість помилкових спрацьовувань системи та підвищити ефективність контролю.

Система працює з урахуванням шаблонів виписки рецептів. Якщо лікар випадково випише неправильні ліки, система відразу попередить його, що ця помилка може зашкодити пацієнтові. Більш того, зараз система MedAware здатна в безперервному режимі відслідковувати будь-які зміни в клінічних записах пацієнтів у процесі лікування і оцінювати, чи ці зміни не викликані прийнятими ним ліками, які виявилися непридатними в клінічних умовах, що змінилися.

 

Телемедичні платформи

Всі перелічені варіанти можуть бути доповнені телемедичними консультаціями. З їх допомогою пацієнти та лікарі можуть регулярно проводити дистанційні консультації для забезпечення належного дотримання пацієнтами режиму прийому ліків. Останні, у свою чергу, можуть використовувати такі платформи для отримання порад або висловлювання занепокоєння своїм лікарям. З огляду на їх зростаюче поширення в результаті пандемії, пацієнти та лікарі можуть використовувати доступність таких платформ для керування прийомом ліків.

 

За матеріалам Royal College of Nursing, BMJ, Medical Futurist, MeCity News, Digital Therapeutics Alliance.